Ürün Görsellerinin ve Açıklamalarının Önemi
Ürün Görsellerinin ve Açıklamalarının Önemi

Ürün Görsellerinin ve Açıklamalarının Önemi
Ürün Görsellerinin ve Açıklamalarının Önemi

Günümüz ticaret sisteminin e-ticarete kaymasıyla birlikte satıcıların satışlarını artırırken kullandıkları en önemli kriterlerden bir tanesi ürün görselleri ve açıklamalarıdır. Doğru yöntemler kullanılarak yapılan ürün açıklamaları, markanın rakip firmalar arasından sıyrılarak öne çıkmasını sağlar. Doğru yapılan görsel ve açıklama tüketiciyle güven ilişkisi kurmasına olanak sağlar.

Ürün Açıklaması Nasıl Olmalı?

Ürün açıklamalarının satışları artıran ve marka kimliğini güçlendiren türde yapılması gerekir. Bu noktada tüketicilere yönelmeli ve tüketici gibi düşünmelisiniz. Dikkatleri çeken ve satış talebi arttıran ürün açıklamaları üretebilirsiniz.

Ürün Açıklamaları Nedir?

Ürün açıklaması e-ticaret sitelerinde ürün hakkında bilgilendirici ve satış endeksli olarak yazılan metinlerdir. Kaliteli ve ürününüzü anlatan ürün açıklaması yazarken, metnin markanızı yansıtmasına ve potansiyel müşterilerinize uyumlu olmasına dikkat edin. Çünkü ürün açıklamaları yalnızca satışoranlarını artırmak için değil, tüketicilerin güvenini kazanmak için de önemli fırsatlardır.

Ürün açıklamanızı hazırlarken sormanız gerekenler;

 • Ürününüz amacı nedir.
 • Tüketicinin sizin ürününüzü kullandığında faydası nedir.
 • Ürününüzü karşı firmalardan ayıran özelliklerin neler olduğu.
 • Ürün açıklamanızda bu kriterleri göz önüne almalısınız ve bunlara göre ürün açıklamaları hazırlamalısınız.
 • Hedef Kitlenizin kimler olduğunu belirleyin.
 • Ürün açıklamalarınızı hazırlamadan önce karar vermeniz gereken en önemli unsur; hedef kitleniz.
 • Kitlenize göre açıklamada kullandığınız yazım tarzına ve görsellere karar verin.

Kitlenizi belirlerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yaş grupları dağılımı
 • Cinsiyetin oranı
 • Yaşadıkları şehirler
 • Hobilerinin neler oldukları
 • Eğitim düzeyleri
 • Ekonomik seviyeleri

Alıcıların bu özellikleri baz alınarak ürün görselleştirilmeleri ve açıklamaları yapılmalıdır. Tüketicilerinize yönelik yapacağınız bu önemli adımlar sayesinde satışlarınız kolaylıkla artar.

Ürün Açıklaması Hangi Bilgileri İçermeli?

Tüketicinin ürünü satın almadan önce inceleyeceği ilk şey elbette ürünün teknik özellikleridir. Bu özelliklerin tamamını ürün açıklamasına eklemelisiniz. Ancak, her ürünün açıklamasında teknik özelliklere ağırlık vermek gerekli olmayabilir. Ürün açıklaması yaptığınızda teknik özelliklere yer verilirken anlaşılabilir olmasına önem verin. Maddeli anlatım yaparak metin daha kolay okunabilir hale getirin.

Ürün açıklamalarınıza sıkça sorulan sorular bölümü ekleyin ve potansiyel müşterilerin aklındaki soruları hızla cevaplayın. Böylelikle ürün nitelikleri ve kullanımı konusunda tüketicilerle bir güvenli tüketici ve satıcı ilişkisi kurarsınız.

Görselleştirme aşamasında profesyonel bir ekiple çalışın, çektiğiniz fotoğraflarda ortam ambiyansına, model kullanılması gerekiyorsa modele önem verin. Sade ve göz yormayan görseller müşterileriniz için daha anlaşılır olacaktır.

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları Yapın

SEO, internet üzerinden yapılan satışları artırmada ve yeni tüketicilere markanızı tanıştırmada etkili bir özelliktir. Kullanıcıların arama motorlarına girdikleri kelime veya kelime grubunun incelenmesi ve veriler odaklı analizlerin yapılmasıyla oluşur.

Ürün açıklamalarınızda mutlaka yer vermeniz gereken bir unsurdur.Ürün açıklamalarınızda kullanacağınız en önemli SEO araçlarından biri arama butonunda yer alan anahtar kelimelerdir.

Pazarlayacağınız ürünün internetten arama yapan tüketicinin önüne çıkması sağlamak için SEO anahtar kelimeleri veya cümleleri kullanmaya dikkat edin. Bu, tüketicinin arama kelimesini yazdığı taktirde sizi ve ürününüzü öne çıkaracak ve piyasada yer alan rakip firmaların kolaylıkla önlerine geçmenizi sağlayacaktır.

Size Özel İçerikler Oluşturun

Ürünleriniz için özgün olan açıklamalar ve görseller koymak; sistem algoritması tarafından öne çıkmanızı sağlar ve potansiyel müşterilerinizle aranızda etkili ve güvene dayanan bir iletişim olmasını sağlar.

Ürün Görseli Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekmektedir

Ürün görseli seçmek tüketiciyle sizin aranızdaki en önemli unsurdur belki de.

Bu yüzden dikkat etmeniz gerekenler şöyledir;

 • Ürün görsellerinizin yüksek çözünürlükte olmalı, çözünürlüğü az olan görseller tüketici tam anlamıyla ikna edemez ve diğer satıcılara kaymalarına neden olur. Bunun nedeni de ürünü detaylı incelemesini yapamayan kullanıcıda ürüne ve satıcıya ait güven kaybı olmasıdır.
 • Kaliteli bir görsel ortaya koymak için profesyonel ürünler kullanarak görselleştirme işlemi yapmalısınız. Yüksek kaliteli fotoğraf makinesi
 • Farklı boyutlarda lensler kullanın.
 • çekim için stüdyo ışık, kontrast ve açıyı belirleyebilecek uzman bir ekip
 • Ürünü fotoğrafını çekerken farklı çekim açılarından da çekmelisiniz. Müşteri ürünün farklı açılardan görülmesini isteyecek ve karar sürecini etkileyecektir.
 • Tekstil satıcısıysanız eğer ürünü taşıyıp, sunabilecek bir manken kullanın. Potansiyel müşteri ürünün vücutta nasıl durduğunu görebilsin ve fikir sahibi olsun.
 • Fotoğrafı çekilecek ürün ile arka fon arasında zıt bir uyum yakalanmalı ve ürün öne çıkmalıdır.
 • Ürün görselleri üzerinde oynama yapılırken ürünü değiştirmemeye ve tüketiciye doğru objektiften göstermeyi amaç edinin.
 • Markanız için bir konsept yaratıp bu doğrultuda ilerleyin.

Ürünlerinizi öne çıkarmanız ve satış oranınızı arttırmanız gereken özellikleri sıraladık. Bu doğrultuda bir düzende hazırlayacağınız taktide satışlarınızda bir artma gözlemleyeceksiniz.