Site Ziyaretçilerinize Satış Yapma Tüyoları
Site Ziyaretçilerinize Satış Yapma Tüyoları

Site Ziyaretçilerinize Satış Yapma Tüyoları
Site Ziyaretçilerinize Satış Yapma Tüyoları

Sitenizi açtıktan sonra satış yapabilmek için bilmeniz gereken önemli konular var. Bunlar her e- ticaret sitesi sahibinin bilmesi gereken kurallardır.

Site Ziyaretçilerinizin Ne Aradıklarını Anlamaya Çalışın

Ziyaretçilerin hangi ürünleri aramaya eğilimli olduklarını, hangi sayfalara en çok girdiklerini inceleyin. Bu bilgiler doğrultusunda ürünlerinizi sunumunuza uygun bir şekilde düzenleyin. Ürünlerinizi daha işlevsel hale getirin. Hangi ürünler daha fazla inceleniyorsa onlar üzerinde cazip fırsatlar sunun.

Dürüst Olun ve Gerçeği Anlatın

Müşterilerinize ürünlerinizin gerçek özelliklerini ve faydalarını açıkça anlatın. Çünkü müşterileriniz ürünlerinizi satın almayı düşünürken, öncelikle bu bilgilere bakacaklardır. Eğer gerçeği saklamaya çalışırsanız, müşterileriniz satın alma konusunda tereddüt etmeye ve hatta siteyi terk etmeye başlar. Kısa vadede ürününüzde veya hizmetinizde olmayan özellikleri yazıp satış yapabilirsiniz.

Ancak bu aynı kişilerin bir daha sizden alışveriş yapmamasına neden olur. Üstelik çevrelerine de sizin sitenizi kötülerler. Daha da kötüsü şikayet forumlarında yaşadıkları durumu anlatabilirler. Ondan sonra çok dürüst davransanız bile bu leke hep kalır. Temel amacınız daima güven kazanmak olsun.

Güzel ve Düzenli Bir Tasarıma Sahip Olun

Site ziyaretçileriniz ilk olarak site tasarımınızı gördüklerinde, ne kadar profesyonel bir şirket olduğunuzu anlamaya çalışırlar. Bu nedenle site tasarımınızın güzel ve düzenli olması çok önemli. Kolay kullanılabilen bir tasarıma sahip olun. Çünkü ziyaretçileriniz ürünlerinizi bulmak için siteyi gezmek isteyeceklerdir. Ürün kategorileri karmaşık olduğunda, kolayca sipariş veremediklerinde sitenizden hemen çıkarlar. Çok fazla rakibiniz var, dolayısıyla ziyaretçilerinizin alternatifi fazla. Size basit gelen sıkıntılar müşteri kaçırmanıza sebep olabilir.

Özel İndirimler ve Teklifler Sunun

Müşterilerinizi özel indirimler ve tekliflerle etkilemek, satış yapmanız için çok işe yarayacak bir yöntemdir. Bu tür indirimler ve teklifler, müşterilerinizin alışveriş yapmayı düşünmelerini sağlar. Satış rakamlarınızı artırır.

Özel günleri takip ederek teklifler hazırlamanız daha çok tercih edilmenizi sağlar. Örneğin, hediyelik eşya satan bir e-ticaret sitesine sahipseniz sevgililer günü, anneler günü, öğretmenler günü gibi özel zamanlarda özel teklifler oluşturabilirsiniz.

Sadece özel günler için de değil. Normal zaman için de dikkat çekici çeşitli kampanyalar oluşturabilirsiniz.

  • Bir alana bir bedava
  • Birinci ürünü alana ikincisinde %50 indirim
  • Alışveriş yaptıkça puan biriktirme ve bu puanları harcayabilme
  • Yorum yaptıkça puan kazanma
  • Asıl ürünün yanında o ürünün tamamlayıcısı olarak ek hediyeler verme ( Örneğin telefon alan birine kılıf hediye etme)

Bu fikirleri çoğaltmak mümkün. Sizi diğer sitelerden daha cazip hale getirecek kampanyaları ne kadar tekrarlarsanız satışlarınız da o aranda artar.

Müşteri Hizmetlerinizi İyi Tutun

Müşteri hizmetlerinizin iyi olması, müşterilerinizin siteyi terk etmemesi ve satış yapmanız için çok önemlidir. Müşteri hizmetlerinizi iyi tutmanız için, müşterilerinizin soru ve sorunlarını hızlı ve düzgün bir şekilde çözüme ulaştırmanız gerekir. Sitenize canlı sohbet ekleyerek sorulara anında cevap verebilirsiniz.

Ekleyeceğiniz bir telefon numarası ile de yardımcı olabilirsiniz. Bu daha kurumsal görünmenizi de sağlar. Müşteriler ulaşamayacakları kişiden ürün almak istemezler. Sorun yaşadıklarında karşılarında bir muhatap bulabilecekleri yerlerden alışveriş yaparlar. Ayrıca, müşterilerinizle iletişim kurarken, nazik ve saygılı olun.

Müşteri Yorumlarını Toplayın ve Gösterin

Müşterilerinizin ürünlerinizi nasıl bulduğunu öğrenmek, satış yapmanız için çok önemlidir. Bu nedenle, müşteri yorumlarını toplayın. Hizmet alanları yorum yapmaya teşvik edin. Site ziyaretçilerinizin görüntüleyebileceği bir yerde bu yorumları gösterin. Bu, müşterilerinizin alışveriş yapma konusunda daha emin olmalarını sağlar. Aynı zamanda ürünlerinizi geliştirme konusunda da size yardımcı olur.

Sitenize Kayıt Olmalarını Sağlayın

Sitenizde üye girişi bölümü oluşturarak bir kitle oluşturun. Bu kitleyi oluşturmak için kayıt olanlara özel fırsatlar sunun. Örneğin, siteye üye olanlara %5 indirim uygulayın. Bu indirimi kaçırmak istemeyenler üye olacaklardır. Elinizde bu sayede müşteri veri tabanı oluşturmuş olursunuz. Özel kampanyalarınızda ara ara sitenizi hatırlatmak için bu kişilere e-posta ya da sms gönderebilirsiniz.