Sanal Mağazanız Google İle Kanka Olsun (SEO)
Sanal Mağazanız Google İle Kanka Olsun (SEO)

Sanal Mağazanız Google İle Kanka Olsun (SEO)
Sanal Mağazanız Google İle Kanka Olsun (SEO)

Sanal mağazalar, internet üzerinden ürün ve hizmetlerin satışının yapıldığı online platformlardır. Günümüzde, sanal mağazaların önemi giderek artmaktadır. Sanal mağazalar, müşterilere daha geniş ürün yelpazesi sunabilme ve online olarak hızlı ve kolay ödeme seçenekleri sunabilme avantajlarına sahiptir.

Sanal mağazalar da satış yapabilmek için SEO bilmek zorunludur. SEO bilmeden başarılı olunamaz. Google bir siteyi ne kadar anlaşılır bulursa o kadar çok üst sıralara taşır. Bu sayede daha çok sayıda insana ulaşma imkanı doğar.Sanal mağazaların başarısı çeşitli etkenlere bağlıdır.

  • Ürünlerinin teslimat hızı,
  • Ödeme seçenekleri
  • Müşteri memnuniyeti
  • Ürün kalitesi
  • Hizmet anlayışı
  • Hedef kitlenin büyüklüğü

Ancak bunlardan daha da önemlisi sanal mağazaların arama motorlarında yüksek sıralarda görünür olmalarıdır. Google arama motorunda üst sıralarda çıkmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Anahtar Kelime Seçimi

Sanal mağazalar için anahtar kelime seçimi, ürünlerin Google arama motorunda daha yüksek sıralarda görünür olmalarını sağlar. Örneğin, eğer bir sanal mağazanın satışa sunduğu ürünler arasında "yüz maskesi" varsa, bu anahtar kelime mutlaka ürün sayfasında ve blog yazılarında yer almalıdır. Google ile iletişim kurmanın en temel yolu anahtar kelimelerdir. Sitenin ürünlerin neyle alakalı olduğu bu kelimelere göre değerlendirilir. Sıralama da buna göre olur

Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları, arama motorlarının ürünler hakkında bilgi sağlaması için kullandıkları kısa açıklamalardır. Meta açıklamaları, ürünlerin arama sonuçlarında görüntülenen açıklamalardır. Müşterilerin ürünleri satın alma kararlarını etkileyebilir. Meta açıklamaları, anahtar kelimelerle birlikte kullanılmalıdır.

İçerik Kalitesi

Sanal mağazalar için içerik kalitesi, ürünlerin arama motorlarında daha yüksek sıralarda görünür olmalarını sağlar. Bu nedenle, ürün sayfalarında ve blog yazılarında anahtar kelimelere yönelik anlamlı ve kaliteli içerikler kullanmak gerekir. Kopya içerik girmek daha en baştan hata yapmak demektir. Google içerik hırsızlarını sevmez.

Fotoğraflarda Alt Etiket

Sanal mağazalar için resimler, ürünlerin arama motorlarında daha yüksek sıralarda görünür olmalarını sağlar. Bu nedenle, ürün resimleri için anahtar kelimelere yönelik "alt etiketleri" kullanmalısınız. Alt etiketleri, fotoğrafların arama motorları tarafından anlaşılabilir hale getirilmesini sağlar. Fotoğrafa etiket girmek "Bu fotoğraf, bu konuyla ilgili" demektir.

Sosyal Medya Kullanımı

Sanal mağazalar için sosyal medya, ürünlerin arama motorlarında daha yüksek sıralarda görünür olmalarını sağlar. Bu nedenle, sosyal medya hesapları kullanmak daha faydalı olur. Bu hesaplarda site linki paylaşarak ziyaretçi sayısı artırılabilir.

Ürün Açıklamaları

Ürün açıklamalarını anahtar kelimeleri yeterli seviyede kullanarak doldurmak gerekir. Ürün aratacak kişi alacağı ürünü marka ve modelini yazarak aratabilir. Örneğin, dizüstü bilgisayar diye aratmak yerine markasını, işlemcisini yazarak aratabilir. Ürün özelliklerinde bu kelimeler geçerse öne çıkmak daha kolay olur.

Backlink Kullanımı

Backlink, bir internet sitesine başka bir internet sitesinden ulaşılmasını sağlayan bir bağlantıdır. Backlinkler, bir internet sitesinin arama motorları tarafından daha iyi derecelendirilmesine yardımcı olur.

Yalnız burada yapılan büyük bir hata var. O da alakasız sitelerden backlink almak. Örneğin, saç ürünleri satılıyorsa bir kuaför sitesinin ya da saç bakımı ile ilgili bir blog sitesinin link vermesi faydalı olabilir. Ancak bir çiğ köftecinin link vermesi son derece anlamsız olur.

Sonuç olarak Google bir arama motorudur ve onunla anlaşmanın yolu onun dilini iyi bilmekten geçer. SEO kurallarına dikkat edildiği sürece Google hak edilen sıralamayı verecektir.

Ne kadar aynı dil konuşulur onun sorularına yeterli cevaplar verilirse o da siteyi daha iyi tanımış olur ve başkalarına da tanıtır.